klimatyzacja ruda śląska
montaż klimatyzacji ruda śląska
montaż klimatyzacji mikołów

VRF

Systemy klimatyzacyjne VRF (ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego)

Dla klimatyzacji większych obiektów, idealnym i coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są systemy VRF (Variable Refrigerant Flow). Umożliwiają one budowanie rozległych systemów (łączna długość rurociągu w obrębie systemu VRF może wynosić nawet 1000 m), kilkudziesięciometrowe różnice wysokości pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrznymi oraz największy wybór jednostek wewnętrznych. W obrębie jednego systemu możliwa jest praca jednostek wewnętrznych w dowolnych konfiguracjach typów (łącznie blisko 78 modeli, 16 typów). Sterowanie indywidualne lub/i centralne z możliwością komunikacji z BMS oraz sterowaniem przez Internet.

Systemy VRF występują w wersji chłodząco-grzejącej (dwururowy) oraz z odzyskiem ciepła (trójrurowy). To drugie rozwiązanie pozwala na jednoczesną pracę jednostek wewnętrznych w obrębie tego systemu w funkcji chłodzenia i ogrzewania. System może pracować w funkcji ogrzewania nawet przy temperaturze zewnętrznej do -20°C. Oznacza to, że w porach roku wiosna-jesień czy zima może ogrzewać/dogrzewać pomieszczenia jako dodatkowe lub wyłączne źródło ciepła (pompa ciepła odzyskuje energię cieplną rozproszoną w środowisku naturalnym).

Systemy VRF są bardzo popularne w krajach Dalekiego Wschodu, także w Europie Zachodniej. Od kilku lat również w Polsce obserwuje się znaczne zainteresowanie rozwiązaniami tego typu.

< powrót
P.W.GNEZA Piotr Gneza - właściciel
Klimatyzacja, wentylacja, rekuperacja
ekologiczne systemy grzewcze


ul. Mała 14
43-190 Mikołów


DANE KONTAKTOWE:
Tel: 511-759-400
Tel/Fax 32-240-51-23
E-mail: info[at]pwgneza.pl
NIP 641-243-47-45